Relacja z warsztatów opatrunkowych w klinice Podos

17 października 2015 w KIMG_8879alinice Leczenia Ran Podos w Warszawie odbyły się warsztaty opatrunkowe pt. “Co warto widzieć o leczeniu ran? Warsztaty dla pacjentów i rodziców dzieci z EB”. W warsztatach udział wzięli rodzice dzieci chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB) i sami pacjenci.

Organizatorami warsztatów były: Fundacja EB Polska, Klinika Leczenia Ran Podos oraz Centrum Medyczne MedGen.

Pierwsza część warsztatów obejmowała część teoretyczną, na której wysłuchaliśmy wykładu dr Marcina Malki na temat ran przewlekłych i aktualnych zasad ich leczenia. Na wykładzie poruszone zostały m.in. zagadnienia dotyczące mechanizmu gojenia się ran, możliwych komplikacji wpływających na spowolnienie lub zahamowanie tego procesu, w tym infekcji oraz sposobów przeciwdziałania i unikania zakażeń ran. Wszystko ilustrowane było przykładami z wieloletniej praktyki dr Malki w zakresie leczenia trudno gojących się ran, jak również oparte na jego dotychczasowych doświadczeniach z postępowaniem z ranami u chorych na EB.

Wykład miał miejscami formę dyskusji – uczestnicy chętnie komentowali i zadawali pytania, do czego zresztą bardzo zachęcał sam prowadzący.

Druga część, w której uczestnicy zostali podzieleni na małe grupy miała charakter praktyczny. W zacisznej atmosferze gabinetów lekarskich każda grupa zapoznała się z praktyczną stroną przygotowywania stanowiska do zmiany opatrunków, sposobami zapewnienia sterylności tego zabiegu oraz zasadami doboru i technikami prawidłowego mocowania opatrunku w zależności od rany i jej umiejscowienia. Prezentacjom towarzyszyły także ćwiczenia praktyczne, min. z wykorzystaniem fantomów.

Warsztaty spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, czego wyrazem były nie tylko miłe słowa ze strony uczestników, ale też wysokie oceny wystawione prowadzącym w anonimowej ankiecie oceniającej warsztaty.   

Warsztaty prowadzone były przez dr Marcina Malkę z Kliniki Leczenia Ran Podos – specjalistę w zakresie leczenia ran przewlekłych oraz wykwalifikowane pielęgniarki z jego zespołu. Całemu zespołowi należą się WIELKIE PODZIĘKOWANIA ze strony Fundacji EB Polska i jej podopiecznych, którzy liczą na dalszą współpracę!

Bardzo serdecznie dziękujemy również firmom opatrunkowym: Convatec Polska, Coloplast, Lohmann & Rauscher Polska oraz Smith and Nephew za wsparcie, zainteresowanie i cenne porady.

Program warsztatów: EB_warsztaty
Organizatorzy: Fundacja EB Polska | PODOS Klinika Leczenia Ran | MedGen